•   Projekt „Pożyteczne ferie” nagrodzony! Pysząca.Śrem.pl – strona aktywnych mieszkańców Pyszącej
  •   Projekt „Pożyteczne ferie” nagrodzony! Pysząca.Śrem.pl – strona aktywnych mieszkańców Pyszącej
  •   Projekt „Pożyteczne ferie” nagrodzony! Pysząca.Śrem.pl – strona aktywnych mieszkańców Pyszącej
  •   Projekt „Pożyteczne ferie” nagrodzony! Pysząca.Śrem.pl – strona aktywnych mieszkańców Pyszącej
Polecaj nas:

Projekt „Pożyteczne ferie” nagrodzony!

Drodzy mieszkańcy !!!

Pamiętajcie tegoroczne ferie? i warsztaty, które zorganizowało stowarzyszenia dla naszych pociech? Kto nie pamięta to zdjęcia poniżej ;-). Dla przypomnienia były to:

a)      Mały naukowiec – warsztaty z chemią i fizyką. Uczestnicy stosując ogólnodostępne produkty spożywcze i odczynniki chemiczne przygotowali doświadczenia wyjaśniające tajemnicę niektórych, na pozór dziwnych i nienaturalnych zjawisk. A kuchnia i jej dobrodziejstwa stały się doskonałym warsztatem, w którym można było odkryć tajniki nauki. Dzieci uczyły się wykorzystywać produkty dostępne w domu przeprowadzając samodzielnie eksperymenty np. lampa lawa, wybuch wulkanu, samoczynne dmuchanie się balony, ciecz nienewtonowska. Mały naukowiec był doskonałym warsztatem pracy, w którym można było odkrywać i wyjaśniać ciekawe doświadczenia, wykorzystując kuchenne sprzęty oraz produkty spożywcze.

b)      Młody skaut – warsztaty radzenia sobie w zróżnicowanym terenie. Podczas warsztatów „zielonego wychowania” kładliśmy nacisk na stały kontakt z naturą oraz różnorodność form pracy, które były zarazem pożyteczną nauką, a z drugiej strony przyjemną zabawą. Podstawą warsztatów było przygotowanie przez uczestników obozu, pokazującego życie zgodne z naturą, z elementami przygody, podstaw przetrwania i życia w lesie, z poszanowaniem jego zasobów. Tematyka podejmowana podczas praktycznych warsztatów odnosiła się do takich zagadnień jak: jak w zgodzie i z poszanowaniem środowiska zbudować szałas, rozpalić ognisko i jak je zabezpieczyć, jak korzystać z ustawionych pojemników do segregacji śmieci i koszach (śmietnikach), o zachowaniu się podczas grillowania,  o  tym,  jak korzystać z leśnej toalety, o niebezpiecznych odpadach w lesie – przyczynach pożarów i dlaczego Wróżka Natura zrezygnowała z plastikowych talerzyków, widelców i słomek (czyli zabierz menażkę, obiad gotuj w aluminiowym kociołku).

c)       Mały introligator – warsztaty własnoręcznego oprawienia pamiętnika + warsztaty przygotowania okładki.

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, mamy nadzieję, że dzieci nie tylko dobrze się bawiły, ale również dowiedziały się wielu cennych informacji, przydatnych nie  tylko w życiu.

Projekt „Pożyteczne ferie”, a wśród nich warsztaty „Młody skaut” o charakterze „czysty obóz” oraz „Mały naukowiec” – prezentujący procesy chemiczne i fizyczne z wykorzystaniem domowych odczynników został zgłoszony do konkursu organizowanego corocznie przez Urząd Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”.

Rozstrzygnięcie to corocznie uroczysta gala, podczas której nagradza się wybrane w konkursie projekty w dwóch dziedzinach: działalność proekologiczna i prokulturowa.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, uroczysta Gala wręczenia nagród laureatom odbyła się w wirtualnej przestrzeni, w dniu 02.12.2020 r.

I stało się 😉 …. otrzymaliśmy za projekt w dziedzinie edukacji ekologicznej nagrodzę w kwocie 8000 zł, ale to nie tylko pieniądze, które oczywiście posłużą realizacji dalszych pomysłów, ale również lub przede wszystkim bardzo duża motywacja do działania.

BRAWO MIESZKAŃCY PYSZĄCEJ !!!